Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylinkami proti kašli

Záněty horních i dolních cest dýchacích provázejí lidstvo od nepaměti. Při jejich léčbě bylinami hrají jednu z nejpřednějších rolí rostliny obsahující silice, protože kromě jiných vlastností mají i protizánětlivé účinky a to především ve vztahu ke sliznicím dýchacích cest.
K omezení infekcí dýchacích cest se v lidovém léčitelství doporučuje sníst občas syrový stroužek česneku, ke zmírnění kašle sirup z podbělu a anýzu, k zánětu plic obklad z cibule.

Čaj z květů divizny rozpouští hleny a uvolňuje křeče. Na sliznice dýchacích cest účinkuje protizánětlivě. Navíc pomáhá při rýmě i zánětu v krku. Pokud trpíte suchým kašlem, je divizna tou pravou volbou.

Čaj z listů kopřivy můžeme užívat i preventivně. Mnoho lidí jej občas pije na pročištění krve a povzbuzení organismu. Před 400 lety se proti kašli doporučovaly kopřivy svařené s vínem.

Čaj z jitrocele ulehčuje odkašlávání. Stejně účinkuje i jitrocelový sirup. Dětem můžeme čaj osladit medem nebo javorovým sirupem. Kromě kašle léčí jitrocel i záněty v krku, je tedy vhodný i ke kloktání a obkladům.Hlavní doménou jitrocele je ale hojení ran.

V mátovém čaji s heřmánkem,  v poměru 1:1, se spojuje protizánětlivé působení heřmánku s utišujícími vlastnostmi a příjemnou chutí a vůní máty. Máta také podle lidového léčitelství odstraňuje bolest hlavy a v kombinaci s medem i hučení v uších. Zmíněný čaj můžeme pít i v době, kdy se cítíme zcela zdrávi, jako prevenci.

Kostivalový čaj je výborný prostředek na podporu dýchání a uleví od ,,tíže na prsou". Z těchto důvodů se doporučuje při astmatu. V literatuře se jako léčivá část uvádí většinou jen kořen, ale ve starých bylinných herbářích a u lidových bylinářů a bylinářek se často setkáváme i s použitím listů. Tato rostlina není vhodná k dennímu pití.

 Lehké nachlazení překonáte i bez drahých léků

Přísloví našich předků zní:
Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

Bezinkový čaj uvolňuje hleny a uleví při teplotách i vyšších horečkách. Pokud se potřebujeme ,,řádně vypotit", jsou bezinky tou pravou volbou, neboť jsou potopudné. Nápoj je vhodné doplnit lžičkou medu.
Staří Čechové věřili, že v bezovém keři sídlí mocní duchové, kterým se zlé mocnosti vyhýbají. Proto keře často sázeli v blízkosti obydlí. Vůně kvetoucích bezinek navíc odpuzuje hmyz, může se používat jako repelent.

Lipový čaj pomáhá především při kašli, zahlenění a nachlazení, ale může se pít i jako denní čaj. Má příjemnou chuť, dobrý je v kombinaci s černým bezem.

Čaj z květů hluchavky  je dobrým prostředkem na odhlenění. Pokud se tedy přihlásil suchý kašel, využijte jeho účinků.

Heřmánkový čaj je součástí mnoha bylinných směsí. Heřmánek je vhodný už i pro miminka a to nejen z důvodů příznivého působení na zažívací trakt a pro uklidnění, ale i v případě lehkého nachlazení. Odvar z heřmánku je také vynikajícím kloktadlem při chronickém zánětu mandlí.
I když většinu bylinkových čajů nesladíme, pro děti můžeme v tomto směru udělat výjimku, protože heřmánek je mírně nahořklý.

Čaj z listů ostružiníku má antipyretické a potopudné účinky. Pro podpůrnou léčbu onemocnění z nachlazení je jako stvořený. Odvar můžeme používat i k výplachům při zánětech v dutině ústní nebo ke kloktání při angíně.

Zahrádkář Únor 2006

Divizna na průduškový kašel ( i pro děti )
Ráno utrhneme 20 květů divizny s pylem a vložíme do malé lahvičky Alpy. Po týdnu se zbarví dožluta. Dětem nakapeme 3x denně na kostku cukru 5 kapek, dospělí by měli užívat 3x denně čajovou lžičku ( bez cukru ). ,,Recepturu používám už od r. 1984. Na každý rok si připravím asi pět lahviček pro celou rodinu, výhodou je, že se
dají použít i druhým rokem"

Luďka Stejskalová, Ledeč n.Sáz. - Receptář 7/2007

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář